Oferta edukacyjna
„Bez pogodnego dzieciństwa całe życie jest potem kalekie” J. Korczak
+ Przedszkole Miejskie Nr 30 położone jest w centrum miasta Sosnowiec, niedaleko Zespołu Szkół Muzycznych.
+ Przedszkole czynne jest w godzinach od 6.00 do 17.00.
+ Placówka posiada 6 dużych, widnych sal dydaktycznych, które wyposażone są w zabawki i pomoce dydaktyczne dostosowane do wieku dzieci.
+ W przedszkolu dzieci korzystają z trzech posiłków: śniadanie - godz. 9.00, obiad - godz. 12.00, podwieczorek - godz. 14.00. Posiłki są przygotowywane na bazie zdrowych produktów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju małego organizmu, bogate w świeże warzywa i owoce.
+ Kadra pedagogiczna to nauczyciele dobrze wykształceni, stale podnoszący kwalifikacje na warsztatach, kursach i studiach podyplomowych.
NASZA MISJA
+ Nauczyciele i personel obsługowy dbają, aby pobyt dzieci w placówce był miłym, beztroskim i niezapomnianym okresem w ich życiu.
+ Nauczyciele tworzą najkorzystniejsze warunki dla rozwoju dzieci, stymulują harmonijny rozwój zgodnie z ich indywidualnym tempem, rozbudzają naturalną ciekawość świata, uczą przez zabawę, zapewniają opiekę oraz bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne , przestrzegając praw dziecka.
+ PRZEDSZKOLE REALIZUJE pięciogodzinną bezpłatną PODSTAWĘ PROGRAMOWĄ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO w godzinach od 6.00 do 17.00, poszerzoną o działalność językową, plastyczną, zdrowotną, ekologiczną, muzyczno-taneczną.
METODY PRACY Z DZIEĆMI:
+ Pedagogika zabawy Klanza.
+ Metoda Weroniki Sherborne.
+ Metody Dennisona.
+ Twórcze zajęcia ruchowe wg C.Orffa i R. Labana.
+ Metoda Dobrego Startu wg Marty Bogdanowicz.
+ Metody relaksacyjne.
+ Zabawy paluszkowe.
+ Zabawy porannego kręgu.
+ Wierszyki - masażyki terapeutyczne.
+ Bajki terapeutyczne.
+ Drama, techniki parateatralne.
+ Opowieści ruchowe.
+ Zabawy badawcze, doświadczenia, obserwacje.
UCZYMY SIĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO
+ Na zajęciach języka angielskiego tańczymy, uczymy się piosenek, rymowanek, rozwijamy umiejętność rozumienia tekstu poprzez słuchanie bajeczek w języku obcym, uczymy się słówek przy pomocy „flash cards” oraz czytamy globalnie.
+ Bierzemy udział w konkursach językowych poznając dzięki temu kulturę i zwyczaje krajów anglojęzycznych.
WYCHOWUJEMY PRZEZ SZTUKĘ
Przedszkole ukierunkowane jest na profil plastyczny, dzięki wykorzystaniu potencjału kadry pedagogicznej, zgodnie z ideą „wychowania do sztuki i dla sztuki”. W ramach tej działalności realizujemy programy własne nauczycieli rozwijające uzdolnienia i zainteresowania artystyczne dzieci w toku różnorodnych działań plastycznych.
Współpracujemy z przedszkolami i szkołami, organizując i biorąc udział w licznych konkursach plastycznych na szczeblu miejskim i ogólnopolskim, oraz konkursach teatralnych i muzycznych.
W ramach preorientacji zawodowej organizujemy spotkania z rodzicami oraz przedstawicielami lokalnego świata sztuki m.in. artystami ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego.
Współpracujemy również z TEATREM ZAGŁĘBIA w Sosnowcu, TEATREM DZIECI ZAGŁĘBIA w Będzinie, TEATREM ARTENES z Wrocławia, TEATREM MOICH MARZEŃ z Chorzowa. Jesteśmy zapraszani na spektakle dla dzieci, musicale, warsztaty teatralne, użyczono nam również kostiumy teatralne na potrzeby przedszkolnych przedstawień w wykonaniu kardy pedagogicznej, które stały się tradycją naszej placówki.
Uczęszczamy również do sosnowieckiej MUZY- Sali Koncertowo- Widowiskowej na spektakle teatralne.
Często zapraszamy do placówki teatrzyki objazdowe, współpracując z Agencją Artystyczną "Uśmiech" stwarzamy dzieciom bliskie spotkania ze sztuką i aktorami.
ROZWIJAMY ZAINTERESOWANIA CZYTELNICZE
+ W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przedszkole nawiązało współpracę z Miejską Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży, w której wychowankowie korzystają z czytelni i wypożyczalni. Panie Bibliotekarki czytają dzieciom bajki, wiersze, baśnie związane z tematyką spotkania. Dzieci wypożyczają książki, które nauczyciele czytają w przedszkolu.
+ Panie Bibliotekarki spotykają się z przedszkolakami na głośnym czytaniu w placówce przedszkolnej. Zajęcia połączone są z działaniami plastycznymi.
DBAMY O BEZPIECZEŃSTWO
+ W przedszkolu od lat realizowane są treści „Programu profilaktycznego skierowanego na powszechne bezpieczeństwo dzieci przedszkolnych”. Główne cele programu to: wdrożenie dzieci do stosowania zasad bezpieczeństwa i kształtowanie umiejętności właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia.
+ Instytucjami, które wspierają nas w realizacji wyżej wymienionych treści są: Policja, Straż Pożarna, PKP z programem „Bezpieczny Przejazd”, Straż Miejska.
+ W ramach programu organizujemy spotkania z funkcjonariuszami powyższych instytucji, policyjnymi psami, ratownikiem i jego psami z Sekcji Psów Ratowniczych, wycieczki do Straży Pożarnej, Małej Strażnicy, Komendy Policji.
+ Dzięki współpracy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 z Katowic, przedszkolaki otrzymują szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.
DBAMY O ZDROWIE
W trosce o zdrowie naszych podopiecznych od lat bierzemy udział w:
+ ogólnopolskim programie edukacji zdrowotnej dla przedszkolaków "AKADEMIA AQUAFRESH", mającym na celu dbanie o higienę jamy ustnej;
+ posiadamy certyfikat programu edukacyjnego „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY”, propagującym zdrowy styl życia;
+ posiadamy certyfikat innowacyjnego projektu profilaktycznego i edukacyjnego realizowanego przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia - " W Krainie Świetlików". Dzieci nauczyły się rozpoznawać, nazywać i wyrażać swoje emocje w sposób społecznie akceptowalny;
+ otrzymaliśmy certyfikat za udział w Akademii Zdrowego Przedszkolaka;
+ w bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy wdrażanie Programu Klub Zdrowego Przedszkolaka oraz udział w Śląskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie;
+ bierzemy udział w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej dla szkół i przedszkoli "Nie widać Prawda"- Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy prowadzonej przez Fundację Matio.
WDRAŻAMY DO PROEKOLOGICZNYCH ZACHOWAŃ W TROSCE O WŁASNE ZDROWIE I OTACZAJĄCĄ PRZYRODĘ
+ Przez kilka lat realizowaliśmy program przedszkolnej edukacji antytytoniowej „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”, o charakterze profilaktycznym, który miał na celu wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącym lub przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Organizowany był przez Państwową Stację Epidemiologiczną.
+ Wielokrotnie braliśmy czynny udział w corocznej ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Sprzątanie świata”.
+ Kilkakrotnie braliśmy udział w akcji Fundacji ekologicznej Arka pt. „ LISTY DLA ZIEMI”- głównym celem jest pisanie listów przez młodych ludzi do dorosłych, poprzedzone zajęciami tematycznymi. Akcji towarzyszą konkursy, zbiórki surowców, akcje sprzątania.
+ Od wielu lat bierzemy udział w konkursie "Zbieramy zużyte baterie".
POMAGAMY LUDZIOM I ZWIERZĘTOM
+ Nasze przedszkole każdego roku włącza się do akcji społecznej POLA NADZIEI pod patronatem HOSPICJUM ŚW. TOMASZA AP. w Sosnowcu. Celem akcji jest szerzenie idei hospicyjnej, pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla nieuleczalnie chorych oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby chorych, zachęcanie do wolontariatu i możliwość pomocy. W ramach akcji organizowane są koncerty, występy artystyczne dzieci, zabawy, konkursy, festyny, rozgrywki sportowe.
+ Współpracujemy ze SCHRONISKIEM DLA ZWIERZĄT w Sosnowcu, organizując akcje wspierające i pomagające zwierzętom „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” oraz biorąc udział w zajęciach organizowanych przez wolontariuszy FUNDACJI NADZIEJA NA DOM, pod hasłem „Ręka w łapę. Spójrz na świat z perspektywy czterech łap”. włączyliśmy się do akcji Animals "Ogrzej zwierzaka- czyli ciepły koc w zimową noc" Celem tych akcji jest uwrażliwianie dzieci na krzywdę zwierząt porzuconych i bezdomnych, poznawanie potrzeb i sposobów dbania o zwierzęta, porozumiewanie się z nimi, właściwe traktowanie przez poznawanie ich praw, niesienie pomocy w formie zbiórek karmy, koców, środków czystości, adoptowanie zwierząt, czyli stworzenie im nowego domu.
+ Zbliżona akcja to „KOCIA ZUMBA”, cykliczna akcja charytatywna , której inicjatorką jest instruktorka zumby, Beata Jankowska. Wspólna zabawa z Panią Beatą to dobry sposób, aby pomóc bezdomnym kotom, np. w postaci zbiórki karmy.
+ Bierzemy udział w akcjach i aktywnie wspomagamy osoby potrzebujące na terenie miasta.
+ Uczestniczymy w corocznych akcjach ogólnopolskich Towarzystwa Nasz Dom pod hasłem „GÓRA GROSZA” (celem na który zbierane są drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną: w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących).
+ Nawiązaliśmy współpracę z Grupą Motocyklową "Sunset Riders" wspierającą pomocą podopiecznych domów dziecka.
+ Braliśmy czynny udział w akcji UNICEF „WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”- pomagając dzieciom w Angoli oraz dołączyliśmy do grona osób i instytucji zaangażowanych w pomoc potrzebującym w ramach SZLACHETNEJ PACZKI.
+ Zarówno w akcji "Góra Grosza", jak i akcji UNICEF wspierała nas Rada Rodziców, która przekazywała zebrane fundusze towarzystwom charytatywnym.
+ Nawiązaliśmy współpracę z fundacją "Wygrajmy razem" biorąc udział w akcji edukacyjno-kulturalnej MOON, - "Miej Obraz Osoby Niewidomej, czyli różne strony życia w ciemności", której pomysłodawcą jest Łukasz Baruch, niewidzący dąbrowski działacz i wokalista. Celem akcji jest uwrażliwić, otworzyć serca i umysły na ludzi dotkniętych dysfunkcją wzroku. Przedszkolaki poznają sprzęty ułatwiające niewidomym życie codzienne.